Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Akcja „Pamiętamy”


Logo większe


15 czerwca jest w Kościele Katolickim dniem wspomnienia świętego Bernarda z Menthon, którego papież Pius XI w 1923 roku ogłosił patronem alpinistów, narciarzy i ratowników górskich. Mamy więc w osobie świętego Bernarda naszego patrona. W tym dniu, od 2011 roku, odprawiana jest Msza Święta w intencji naszych zmarłych Koleżanek i Kolegów wspinaczy i ratowników górskich.

Bernard
Figura św. Bernarda z Menthon na Małej Przełęczy Świętego Bernarda

W ramach podjętej z inicjatywy kolegi Andrzeja Spychały w 2010 roku akcji „Pamiętamy” postanowiliśmy w miarę możliwości przypomnieć wszystkich zmarłych polskich wspinaczy — niezależnie od tego gdzie i jaka śmiercią od nas odeszli — poprzez sporządzenie i odczytanie ich listy. Udało się tego dokonać w trakcie Mszy Świętych w latach 2011-2013. W roku 2013 odczytana została ostatnia część Listy Zmarłych Polskich Wspinaczy. Lista ta liczy obecnie 1367 osób (stan na czerwiec 2023), jest dostępna tutaj i w miarę napływania do niej zgłoszeń, bądź uzupełnień, będzie aktualizowana. Nie mogłaby ona powstać bez szerokiego zaangażowania środowisk wspinaczy z całej Polski. Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali do niej zgłoszenia osób zmarłych. Zapewne wciąż jest ona niekompletna i niewolna od nieścisłości. W dalszym ciągu polecamy ją trosce wszystkich środowisk wspinaczy w naszym kraju i prosimy o przesyłanie uwag na adres: [email protected]

 

Przypominamy: zgłaszamy zmarłych Koleżanki i Kolegów, którzy wspinali się w Tatrach i innych górach świata, w terenie wysokogórskim, poza szlakami turystycznymi z zastosowaniem alpinistycznych technik, niezależnie jednak od tego jaką śmiercią odeszli. W zgłoszeniu podajemy: imię, nazwisko, w miarę możliwości przynależność do organizacji wysokogórskiej, rok i miejsce śmierci (nazwę geograficzną gór; w przypadku Tatr można podać dokładną nazwę topograficzną; w przypadku śmierci poza górami podajemy miasto, miejscowość lub państwo). Zgłaszającego prosimy o podpisanie się, z ewentualnym podaniem swojej przynależności do organizacji wysokogórskiej.

Akcję „Pamiętamy” będziemy kontynuowali. Każdego roku po Mszy Świętej w dniu wspomnienia św. Bernarda, odczytywać będziemy listę Zmarłych złożoną z uzupełnień dotychczasowej, zwłaszcza o nazwiska tych, którzy dołączyli do niej po ostatnim uroczystym odczytywaniu. Lista tych ostatnich Koleżanek i Kolegów dostępna jest tutaj

W latach 2011 - 2013 Msza Święta za Zmarłych Wspinaczy w dniu wspomnienia świętego Bernarda odprawiana była w Bazylice Świętokrzyskiej przez ks. Romualda Paszczuka, który od września 2013 r. w ramach służby duszpasterskiej został przeniesiony na Dolny Śląsk. Pozostajemy wdzięczni ks. Romualdowi za jego zaangażowanie i wkład w tworzenie w naszej akcji „Pamiętamy”. 

W 2014 roku Msza Święta w intencji Zmarłych Wspinaczy i Ratowników Górskich odbyła się 17 czerwca w Kościele Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich. Towarzyszyły jej szczególne okoliczności. Tak się bowiem złożyło, że w dniu tym w Łodzi odbywał się pogrzeb Eli Fijałkowskiej „Glajzy”. Łączyliśmy się więc duchowo z uroczystościami w łódzkim Kościele Najświętszego Zbawiciela. Szereg osób z warszawskiego środowiska wspinaczy było w tym dniu obecnych na pogrzebie w Łodzi. 

Inną szczególną okolicznością naszej Mszy 17 czerwca był fakt odprawienia jej przez ks. Adama Smólskiego, naszego dawnego kolegę klubowego, a od niedawna kapłana Kościoła Katolickiego, o czym już powiadamialiśmy. Ks. Adam, znając głęboko z osobistych doświadczeń temat wspinaczki wysokogórskiej, wygłosił niezwykłą homilię. Gorąco polecamy zapoznanie się z jej treścią, gdyż może ona okazać się dla niektórych z nas bardzo ważna: 

Homilia ks. Adama Smólskiego

W roku 2015 Msza Święta wraz z uroczystymi nieszporami została odprawiona we wtorek 16 czerwca także w kościele przy ul. Łazienkowskiej 14, celebrowana również przez ks. Adama Smólskiego. 

W dalszym ciągu apelujemy o uzupełnianie Listy zmarłych Wspinaczy i Ratowników Górskich. Uzupełniającą listę z bieżącego roku odczytamy na kolejnej Mszy Świętej na wspomnienie Św. Bernarda. 

Zachęcamy także osoby innych wyznań jak i osoby niewierzące, które chciałyby upamiętnić naszych zmarłych Koleżanki i Kolegów do przyłączenia się do tej inicjatywy.˜


Inicjatywy akcji „Pamiętamy”

  • Latem 2012 roku dzięki hojności ofiarodawców, udało się ufundować pamiątkową tablicę nagrobkową śp. Janowi Łąckiemu „Aligatorowi”.
  • W roku 2017 dzięki hojności ofiarodawców została ufundowana pamiątkowa tablica śp. Haliny Krüger-Syrokomskiej — więcej o Halinie tutaj. Tablica została umieszczona na symbolicznym cmentarzu pod Osterwą.
  • W marcu 2019 roku dzięki wsparciu darczyńców i KW Warszawa został sfinansowany pochówek Tadeusza Preyznera — więcej o Tadeuszu i zbiórce tutaj.