Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

XXII Memoriał w ski-alpinizmie im Jana Strzeleckiego

2010-03-23
Autor: paszcz
XXII Memoriał im. Jana Strzeleckiego w ski-alpinizmie 13 marca 2010, baza w schronisku w Roztoce.
Podbieg na czas: schr. w Roztoce (1025 m npm.) – schr. w dol. 5 Stawów (1670 m) zjazd na czas: (prawie) Przeł. Schodki (2025 m) – schr. w 5 Stawach odcinek fakultatywny: Wodogrzmoty Mickiewicza – Rówień Waksmundzka – Gęsia Szyja (1490 m) – Rusinowa Polana – schr. Roztoka. Razem trasa miała około 24 kilometry długości i sumaryczne przewyższenie ok. 1700 metrów. Całą tę, miejscami bardzo trudną trasę (zjazd „ w kosówce” z progu dol. 5 Stawów) przebiegło (lub przeszło) 15 dwuosobowych zespołów z 21 zespołów, które wystartowały.

Ciekawy reportaż z tych mających już ponad 20-letnia tradycję zawodów, po praz pierwszy rozegranych z „bazą” w Roztoce, zamieściła Agnieszka Szymaszek w krakowskim „Dzienniku Polskim” z 16 marca br, a rozszerzona z nich relacja pióra Kuby Brzosko, znalazła się w aktualnym (11) numerze „Tygodnika Podhalańskiego”. (Ponieważ te zawody, jak i wszystkie inne zawody w ski-alpinizmie, w tym roku nie były sponsorowane przez Polski Związek Alpinizmu, więc nie miałem obowiązku pisać z nich oficjalnego sprawozdania.) Jak opisali to w/wym. sprawozdawcy, bardzo miło spędziliśmy czas po zawodach w schronisku w Roztoce gdzie nie tylko było aż blisko 36 nagród do rozdania wśród 42 uczestników, ale i 36 butelek dobrego wina do wypicia – do którego to zadania dołączyła się oczywiście „armada” aż 13 organizatorów oraz sponsorów, z profesorem Romanem Kuźniarem na czele. Wszystko to odbyło sie w bardzo eleganckim stylu, biesiadując do późnego wieczora, jako że kierownictwo schroniska udostępniło nam noclegi na dwa dni w cenie jednego tylko noclegu. Jak rano następnego dnia sprawdziliśmy w trakcie wycieczki narciarskiej do Morskiego Oka i dalej w kierunku Czarnego Stawu, pierwotnie planowany start zawodów z tafli M. Oka w tym roku był nie do zrealizowania, wskutek „zapory” z nie przykrytego śniegiem pasma kosówki nad południowo-zachodnim brzegiem M. Oka. W ten sposób praktycznie wszystkie 22 edycje Memoriału Jana Strzeleckiego zostały rozegrane na innych trasach – co niewątpliwie jest sukcesem organizacyjnym samym w sobie, zjazd na nartach z Gęsiej Szyi na Rusinową – oczywiście dla tych, którzy zrobili „fakultatywę” – był przyjemnością samą w sobie, podobnie jak i „żurek regeneracyjny”, serwowany wszystkim zawodnikom w schronisku w 5 Stawach, po ukończeniu przez nich odcinków „czasowych”.

Wyniki zawodów w załączeniu. Kierownik zawodów: Marek Głogoczowski Sędzia Główny: Dominik Malec (KW Kraków) przy współpracy Iwony Bareckiej (KW Warszawa) dodatkowi sędziowie: Bożena Wajda z koleżanką (KW Zakopane), K. Życzykowski, G. Kabała, J. Zachorowski (KW Kraków), B. Ziółkowski (KW Warszawa) Ustawiacze trasy: Marek Głogoczowski, Witek Kaszkin (KW Zakopane), Dominik Malec sponsorzy: pucharów – Bernard Ziółkowski, koszulek – Roman Kuźniar oraz firmy Berghaus, HiMountain, Salewa, Dynafit, Wierchy, Tendon, TOPR, TPN, arva.pl i robobat.pl.