Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Zapisy na klubowy obóz alpejski w Val di Mello / Val Masino

2024-06-24
Autor: Cinek
W maju informowaliśmy Was o tym gdzie i kiedy odbędzie się tegoroczny obóz alpejski. Teraz pod koniec czerwca, nadszedł czas na trochę więcej szczegółów, w tym najważniejsze, na rozpoczęcie zapisów.

Poniżej znajdziecie wszystkie potrzebne informacje.

Format obozu

Miejsce: Włochy, Val di Mello / Val Masino.
Termin: 7 - 15 września 2024 (8 nocy).

Obóz ma charakter towarzyski. Uczestnicy samodzielnie organizują sobie czas na podstawie doświadczenia wspinaczkowego lub turystycznego oraz bieżących warunków pogodowych.

Osoby zapisane na obóz dostaną link prowadzący do arkusza ze zgłoszonymi uczestnikami — będziecie mogli tam znaleźć klubowiczów szukających partnera na wyjazd, informacji o wolnych miejscach w samochodzie lub innych osób szukających wspólnego transportu.

Dla zgłoszonych powstanie również dedykowana grupa na Messengerze — ułatwi ona komunikację przed i w trakcie obozu.
 

Zapisy na obóz

  • dla członków Klubu z opłaconą składką za rok 2024,
  • uczestnik obozu musi być samodzielnym wspinaczem (zalecane minimum — ukończenie kursu skałkowego),
  • zapisy odbywają się poprzez formularz,
  • decyduje kolejność zgłoszeń,
  • zapisy trwają do 20 lipca.
     

Liczba miejsc ograniczona, dlatego nie czekaj, zapisz się już teraz — formularz do zapisów.
 

Kemping

Naszą bazą wypadową będzie kemping Ground Jack, położony na samym początku doliny Mello. Szczegółowe ceny znajdziecie tutaj.

Przykładowy koszt noclegu — jeśli jedziecie w czwórkę jednym samochodem i śpicie po 2 osoby w małym namiocie, koszt noclegu wyniesie 14,50 Euro za jedną osobę za noc (plus 2 Euro podatku za pierwsze 5 nocy).

Informacje o zaliczce jest dostępna dla osób zapisanych.


Dojazd

Na dojazd na miejsce noclegu niestety trzeba zarezerwować sobie cały dzień. Osoby wyjeżdżające z Warszawy będą miały do pokonania około 1500 km. Zapisani dostaną od nas przepustkę, która upoważnia do wjazdu do doliny Mello.

Google Maps poleca drogę przez Niemcy, Austrię i Szwajcarię lub przez Czechy, Niemcy, Austrię i Szwajcarię.

Żeby jeździć po szwajcarskich autostradach potrzebna nam będzie winieta. Kosztuje ona 40 CHF i dostępna jest tylko w wersji rocznej. Można zakupić ją na stacjach benzynowych w Szwajcarii, lub przez internet. Opcja alternatywna wymaga również czeskiej winiety. Kosztuje ona 270 koron za 10 dni, i można ją nabyć przez internet.
 

Wspinanie

Val di Mello nazywane jest nie bez przyczyny „europejskimi Yosemitami”. Ogromna różnorodność wspinania, historyczne miejsce, czego chcieć więcej…
 

Bouldering

Melloblocco — największa impreza bulderowa na świecie, co roku odbywająca się na początku maja. Nie może być chyba lepszej zachęty i rekomendacji co do jakości wspinania bulderowego w dolinie.
 

Wspinanie jednowyciągowe

Wizytówką rejonu jest uchodzący za największy głaz w Europie, Sasso di Remenno. Na tym 50-metrowym monolicie znajdziecie wiele dróg, od tych najłatwiejszych dla początkujących, po te najtrudniejsze dla mistrzów skały. Oczywiście to nie jedyne miejsce, dolina Masino (oraz Valtellina) skrywa wiele mniejszych bądź większych rejonów. Każdy znajdzie coś dla siebie.
 

Wspinanie wielowyciągowe

Na tej grafice dokładnie widać dostępne ściany do wspinaczki w dolinie Mello. Znajdziecie tam drogi obite, pokonywane na własnej asekuracji, ale również drogi hakowe — najdłuższe drogi (na wschodniej ścianie Monte Qualido) mają prawie 1000 m długości. Tak samo jak w przypadku wspinania jednowyciągowego, w niżej położonych dolinach również natkniecie się na kolejne warte odwiedzenia rejony wspinaczkowe.
 

Wspinanie górskie

Natomiast żeby poczuć się jak rasowy alpinista, należy wyjść wyżej ponad próg doliny Mello. Kilka dolin: Merdarola, dell’Oro, Porcellizzo, del Ferro, di Zocca, Torrone, Cameraccio, di Predarossa, a tam dziesiątki szczytów a na nich setki dróg, w każdym stopniu trudności. Żyć nie umierać!
 

Topo

Dolina wraz z okolicznymi rejonami opisana jest w kilku przewodnikach. Poniższe pozycje są dostępne w klubowej bibliotece.
 

Przewodniki

  • Nichts als granit - band 1: täles des Masino und des Monte Disgrazia (2014),
  • Val di Mello: trad und sportklettern in der wiege des freikletterns in Italien (2023),
  • Val di Mello: klassische und moderne routen (2014),
  • Mello Boulder: bouldering in Val Masino (2024),
  • Valtellina Rock: hohe wände (2023),
  • Valtellina Rock: klettergärten (2021).

Topo internetowe

Dla zapisanych osób dostępny będzie folder z wybranymi zeskanowanymi schematami dróg.
 

Inna działalność sportowa i turystyczna

Rejon oprócz mnogości różnych form wspinania oferuje również wiele innych aktywności. Od turystyki pieszej w klimatycznych dolinach, poprzez turystykę górską (np. słynna trasa Sentiero Roma), kończąc na alpinizmie klasycznym na najwyższy szczyt pasma Bergell, czyli Monte Disgrazia (3678 m n.p.m). Inspiracje na dni restowe znajdziecie na tej stronie.

Wielbiciele odpoczynku nad wodą będą mieli około 1 godziny jazdy z kempingu nad słynne jezioro Como.
 

Kontakt

W razie pytań kontaktujcie się bezpośrednio z Kubą Zarzyckim (dane kontaktowe prześlemy osobom, które zapiszą się na obóz).
Z taternickim pozdrowieniem,
Organizatorzy