Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Stanowisko Zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa

2018-03-09
Autor: Cinek

Stanowisko Zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa w sprawie odmowy publikacji przez redakcję "Taternika” artykułu koleżanki Krystyny Palmowskiej na temat Elektronicznego Systemu Rejestracji.

Koleżanka Krystyna Palmowska, członkini rady programowej „Taternika”, podjęła się, w porozumieniu z redakcją „Taternika” napisania artykułu o historii wprowadzenia Elektronicznego Systemu Rejestracji wraz z kalendarium działań Komisji Tatrzańskiej PZA oraz TPN sięgającym roku 2006, które miało być bazą źródłową. Artykuł miał być opublikowany w „Taterniku”.

Tekst artykułu Krystyny Palmowskiej na temat ESR był przez nią konsultowany zarówno z Zarządem KW Warszawa, członkami zarządu PZA, byłą przewodniczącą KT PZA jak i redakcją „Taternika”.

Autorka poddana jednak została ogromnym naciskom ze strony członków zarządu PZA i była nakłaniana do zmiany treści artykułu. Autorka nie była jednak skłonna zrezygnować z własnej oceny wydarzeń, opartej na zgromadzonych przez siebie informacjach pochodzących ze wszystkich dostępnych źródeł. Doprowadziło to do odmowy opublikowania tekstu w „Taterniku” a w rezultacie do rezygnacji Krystyny Palmowskiej z uczestnictwa w radzie programowej „Taternika”. 

Tym samym „Taternik” ostatecznie utracił ambicję bycia pismem środowiskowym. Odmowę publikacji tekstu autorstwa jednej z najbardziej utytułowanych polskich alpinistek i osoby o nieposzlakowanej uczciwości - Krystyny Palmowskiej - uważamy za niedopuszczalną. W konsekwencji powyższego, Zarząd Klubu Wysokogórskiego Warszawa podjął decyzję o zaprzestaniu finansowania pisma „Taternik” obowiązkową składką w wysokości 5 zł opłacaną od każdego członka Klubu. Składka ta zostanie wpłacona przez Zarząd na konto Funduszu Berbeki Polskiego Związku Alpinizmu z zastrzeżeniem, że nie może być przeznaczona na finansowanie „Taternika”.

Zarząd Klubu Wysokogórskiego Warszawa

***

Materiały do pobrania opracowane przez Krystynę Palmowską:
Korespondencja z P. Maciejem Kwaśniewskim ("Taternik") w sprawie powyższego stanowiska KWW
Dyskusja o tym artykule liczy już 20 postów. Zobacz ją na forum.