Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Odpowiedź PZA i FK w sprawie komisji ds. taternictwa przy TPN

2009-03-13
Autor: paszcz
Szanowni Państwo,

Z dużym niepokojem przyjęliśmy Waszą propozycję, aby przy TPN powołać jeszcze jedną, oprócz istniejącej przy PZA, komisję ds wspinania w Tatrach. Być może nie takie były Państwa intencje, ale odbieramy ten pomysł jako próbę negowania mandatu Komisji Tatrzańskiej, a de facto, jako próbę wpłynięcia na skład reprezentacji środowiska wspinaczkowego w rozmowach z TPN. Zbiega się to w czasie z przedstawioną nam odmową udostępnienia fragmentu Tatr Zachodnich, akcją "zero tolerancji" i drakońskimi planami likwidacji bazy tatrzańskiej, co do których wyraziliśmy nasz zdecydowany sprzeciw. Jednoznaczne nasze stanowisko skłoniło Państwa, jak się zdaje, do próby powołania nowego, wygodniejszego tworu w miejsce "opornej" Komisji Tatrzańskiej.

Fakt, że PZA reprezentuje alpinistów z mocy prawa - jako Polski Związek Sportowy - nie jest tutaj może najistotniejszy. Zdecydowanie ważniejsze jest, że szefowie Komisji Roboczych przy zarządzie PZA, w tym przewodnicząca KT Ditta Kicińska, zostali wybrani na swoje stanowiska głosami delegatów klubów na Walnym Zjeździe w zwykłej dla stowarzyszeń demokratycznej procedurze. W skład Komisji Tatrzańskiej wchodzą ponadto wiceprezes Piotr Xięski (jako reprezentant środowiska instruktorskiego a także przewodniczący Komisji Wspinaczki Wysokogórskiej), Magda Słupińska (projekty z zakresu ochrony środowiska) oraz Artur Paszczak - jako przedstawiciel Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

Propozycja Państwa jest dla nas niezrozumiała także dlatego, że informowaliśmy Państwa o podpisaniu przez PZA i Fundację Kukuczki oficjalnego porozumienia, zobowiązującego PZA do respektowania praw wspinaczy niezrzeszonych. Na mocy tego porozumienia wspinacze niezrzeszeni są reprezentowani w Komisji Tatrzańskiej, mają zapewniony dostęp do bazy noclegowej PZA, a Fundacja uzyskała nawet wpływ na obsadę stanowisk kierowników obiektów. Liczba osób, które wsparły Fundację swoimi wpłatami sięga 30-tu tysięcy! Nie wiemy, w jaki lepszy sposób można by wyłonić reprezentację dla niezrzeszonych. Nie domyślamy się, jakie inne jeszcze środowiska taternickie wymagałyby, zdaniem Państwa, dodatkowej reprezentacji, ani też jaki miałby być tryb ich powołania.

Podkreślamy też, że każdy wspinacz może włączyć się w prace Komisji Tatrzańskiej jeśli tylko będzie miał czas, ochotę i kompetencje do tego potrzebne. My wspinacze, we własnym gronie ustaliliśmy komu chcemy powierzyć reprezentowanie nas w rozmowach z TPN. Prosimy Państwa o respektowanie tej decyzji. Prosimy też niezmiennie o merytoryczną dyskusję nad przedłożonymi Państwu postulatami środowiska wspinaczkowego. Postulaty te nie są wymysłem Komisji Tatrzańskiej. Jest to autentyczny głos środowiska taternickiego i mamy nadzieję, że tak właśnie będzie przez Państwa traktowany.

Z taternickim pozdrowieniem, za zarząd PZA Janusz Onyszkiewicz PREZES
Za zarząd Fundacji Kukuczki Jerzy Natkański DYREKTOR

Źródło: www.pza.org.pl/news.acs?id=312882