Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

List Fundacji WSPINKA do KW Warszawa

2015-08-24
Autor: Jusza
"Witamy, reprezentując Fundację Wspierania Rozwoju Wspinaczki WSPINKA, zwracamy się z podziękowaniem dla Klubu Wysokogórskiego Warszawa za cenną inicjatywę, jaką jest zorganizowanie spotkania z przedstawicielami Tatrzańskiego Parku Narodowego, w sprawie przyszłości wspinania na obszarze polskiej części Tatr. Doceniamy także zaangażowanie członków KW Warszawa w dyskusję, mającą miejsce w różnych mediach wspinaczkowych i która dotyczy oceny działań przedstawicieli Polskiego Związku Alpinizmu związanych z tworzeniem projektu planu ochrony dla obszaru Tatr. Równocześnie wyrażamy nasze poparcie dla postulatów sformułowanych przez KW Warszawa, które mają zostać przedstawione na jutrzejszym spotkaniu:
 
  1. Jesteśmy przeciwni wprowadzaniu systemu ESR
  2. System ESR dopuszczamy na terenie Tatr Zachodnich jedynie w przypadku udostępnienia do wspinania tam położonych rejonów
  3. Nie zgadzamy się na limitowanie wspinania na aktualnie udostępnionych ścianach, szczytach
  4. Deklarujemy gotowość daleko idącej współpracy w zakresie rozwiązywania problemów związanych ze wspinaniem w oparciu o poszanowanie status quo w zakresie rejonów i sposobów udostępniania. Deklarujemy także chęć współpracy z KW Warszawa, zarówno na etapie składania uwag do projektu planu ochrony w ramach konsultacji społecznych, jak również w późniejszym okresie, w związku z ewentualną realizacją zobowiązań środowisk wspinaczkowych złożonych Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu w celu zawarcia porozumienia i nawiązania konstruktywnej współpracy, zmierzającej do możliwie jak najszerszego i bezproblemowego udostępnienia najwyższych polskich gór dla wspinaczy.
Z uszanowaniem i pozdrawiamy, Mateusz Paradowski Prezes Zarządu Fundacji Krystian Buczak Wiceprezes Zarządu Fundacji"