Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Dach Ameryki - film Stefana Osieckiego

Data wydarzenia: 2020-02-06 , godz. 17:00 Kategoria: Inne
Zapraszamy na pokaz historycznego filmu oraz unikalnych zdjęć autorstwa Wiktora Ostrowskiego. Spotkanie odbędzie się w Stołecznym Klubie Tatrzańskim 6 lutego o godzinie 17:00 w siedzibie PTTK ul. Senatorska 11 w Warszawie.


Wędrówka w poszukiwaniu wielkiej przygody.
przypomina bardzo próbę dogonienia widnokręgu.
Człowiek ogląda się za siebie i mówi: "Ach otóż i ona".
Patrzy przed siebie i mówi to samo.
Tkwi ona albo w dawnych dniach, które przeżywaliśmy,
albo w nowych, które dopiero przeżyjemy.


Takim mottem, zaczerpniętym z powieści Josepha Conrada pt. "Przygoda", opatrzył Stefan Osiecki film, który nakręcił w czasie Pierwszej polskiej wyprawy andyjskiej w 1934 roku. Film koncentruje się na dwóch najważniejszych dokonaniach Wyprawy - zdobyciu Mercedario i wytyczeniu nowej drogi na Aconcaguę.

Encyklopedia Tatrzańska podaje:

"Film ten był w 1936 wyświetlany w Buenos Aires przez uczestników II pol. wyprawy andyjskiej, a w 1939 w Indiach przez członków I pol. wyprawy himalajskiej. Po wojnie film ten uchodził za zaginiony, ale w 1986 został przez Aleksandra Kwiatkowskiego odnaleziony w Londynie (z ang. tytułem Roof of America ) i w 1988 pokazany na festiwalu filmów górskich w Katowicach, gdzie uznano go za znakomity."

Mieliśmy już okazję zobaczyć fragmenty, które zostały wykorzystane w pokazywanym niedawno w Klubie filmie Piotra Makosa i Wojciecha Lewandowskiego pt. "Polskie Andy". Tym razem obejrzymy całość.

Film jest krótki, więc będzie czas, aby skomentować niektóre wydarzenia, o których opowiada oraz zaprezentować także inne materiały z Wyprawy - fotografie wykonane głównie przez Wiktora Ostrowskiego.

Zapraszam na prelekcję
Andrzej Piątek

Źródło informacji.
Dodano: 2020-01-29 (Cinek)

Dyskusja o tym artykule liczy 2 posty. Zobacz ją na forum.