Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem


Uwaga, zaczyna się!
Chmiel, 15.06.2015 20:16 Cześć

No to mamy pierwszą enuncjację członka zarządu PZA Bogdana Kowalskiego dotyczącą elektronicznego systemu rejestracji wspinaczy - z forum wspinanie.pl:

"Temat sprzed miesiąca - podpisałeś się pod odpowiedzią do Zarządu PZA:

Podczas WZD niektóre z poruszanych przez nas kwestii zostały wyjaśnione oraz podjęte zostały przez Walne i zarząd PZA konkretne zobowiązania:

zarząd PZA nie będzie popierał koncepcji Elektronicznego Systemu Rejestracji dla wspinaczy. Zgoda na taki system może być wyrażona tylko w przypadku udostępnienia nowych rejonów i na ich obszarze.

(BK) [B]To jest kłamstwo, bo nie było takiego zobowiązania. [/B] Prawda jest, że padło jedno zobowiązanie, a właściwie zakład. Zaproponowałem Arturowi Paszczakowi, że postawię mu wino w przypadku gdy taki system wejdzie w życie w przeciągu 5 lat."

Bodziu - ja też przyjmuję ten zakład. 15 czerwca 2020 roku sprawdzamy.

Proponuję każdemu członkowi KWW podjąć ten zakład - co prawda sprawa elektronicznej rejestracji jest, "dzięki" negocjatorom z PZA przegrana, ale przynajmniej Bodzio zrujnuje się na wino dla każdego.

Bergheil

Chmiel
paszcz, 15.06.2015 21:16 ho-ho, "kłamstwo" - mocne słowo.
Ciekawe, że już okazuje się, że "nie było takiego zobowiązania". Kiedy podsumowywałem ustalenia zjazdowe na zakończenie WZD i wymieniałem ten punkt (kto był, ten słyszał) jakoś nie było żadnych głosów sprzeciwu, ale - jak widać - teraz już są.

Szkoda.

Gwoli ścisłości Bodzio nie "zaproponował, że postawi" (takich ofert nie przyjmuję) tylko padł zakład o to, czy system się pojawi czy nie. Ja twierdzę, że tak, Bodzio, że nie. Kto przegrywa, stawia wino.

Ja w każdym razie zrobię co mogę, aby Bodzio nie musiał mi tego wina stawiać. Miałoby bardzo gorzki smak. Zdecydowanie wolę ten zakład przegrać.
Chmiel, 15.06.2015 21:25 Swoją drogą, ciekawe jak ten system, od którego niepopierania tak odżegnuje się zarząd PZA głosem swojego członka jest np. zgodny z konstytucją. Choćby z powodu uzależnienia dostępu do dóbr publicznych oferowanych przez państwo (park narodowy) od posiadania urządzenia elektronicznego i dostępu do sieci.

Nie wątpię tu, że nad rozwiązaniem tego problemu już się głowi jakaś tęga pezetowska głowa.

Ciekawe, czy wprowadzony za aprobatą zarządu PZA system doprowadzi do powstania czarnego rynku miejsc na wspinanie na Mnichu? Czy miejsca na drogach będziemy dzięki PZA kupować od koni jak za komuny bilety na Gwiezdne Wojny?

Czas pokaże, ale po wypowiedzi Bodzia (ktoś przecież musiał puścić farbę) mam wrażenie graniczące z pewnością że zarząd PZA myśli nad tym, jak przekazać tę informację publice, a nie jak temu zapobiec.

Po owocach ich poznacie...

Bergheil

Chmiel
Jusza, 16.06.2015 14:01 Jeśli kłamstwem jest, że zarząd PZA nie będzie popierał koncepcji Elektronicznego Systemu Rejestracji dla wspinaczy, to prawdą jest, że się nie będzie sprzeciwiał, a raczej będzie popierał czynnie.

Wniosek zatem taki, że zarząd PZA prowadzi rozmowy z TPN, w których popiera system dzięki któremu TPN założy na taterników elektroniczne "chomąta". Skutki tego nie śniły nawet taternikom-filozofom.

Zatem system, przeciw któremu powinniśmy stanowczo (!) się sprzeciwiać, jest w istocie dogadywany przez PZA gdzieś na jakiś negocjacjach, które podobno się odbywają, ale o których nikt nic nie wie (absolutny brak dokumentacji tego procesu).

To jakiś kompletny absurd! Ja za taką reprezentację dziękuję.

Pozostaje mieć nadzieję, że limity nie będą dystrybuowane przez Przenajświętszy Związek, gdyż znając życie, zapełnią je twarde reguły biznesu - to znaczy kursanci noszący worki z liną, szpejem i dobrymi portfelami.
Chmiel, 16.06.2015 14:59 Jusza

To chyba oczywiste, że pierwszeństwo w kolejce będą mieć redaktorzy Newsweeka w czarnych garniturach.

Bergheil

Chmiel
dr, 16.06.2015 15:14 [cite]redaktorzy Newsweeka w czarnych garniturach[/cite]

che che - będą chybcikiem przyszywać z powrotem emblematy;

poz_dr
Chmiel, 16.06.2015 15:38 Eee, nie. Nic nie będą przyszywać bo nic nie odpruwali. Poszukaj sobie we władzach Wiadomego Związku.

Bergheil

Chmiel
dr, 16.06.2015 15:53 z tego co pamiętam to odpruwali i była zjebka z centrali;

poz_dr
Chmiel, 17.06.2015 15:16 Cześć

Projekt planu ochrony TPN opracowywany przez firmę Krameko zawiera taki zapis (str. 68/69):

"Obsługa limitowanego udostępnienia grani, ścian, skał dla taternictwa powierzchniowego odbywa się poprzez informatyczny system wejść. Za rezerwację
[68/256 SYNTEZA (PODSUMOWANIE) DOKUMENTACJI DO PROJEKTU PLANU OCHRONY TATRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO UWZGLĘDNIAJĄCEGO ZAKRES PLANU OCHRONY OBSZARU NATURA 2000 TATRY]
wejść w systemie informatycznym pobiera się opłatę. Korzystający z udostępnienia mają obowiązek zabierania ze sobą swoich ekskrementów i przetransportowania ich poza obszar Parku. Z udostępnienia korzystać mogą wyłącznie osoby posiadające umiejętności asekuracji, które jednocześnie zostały przeszkolone przez
pracowników Parku z zakresu ochrony przyrody. Ze względów ochrony przyrody lub bezpieczeństwa osób Dyrektor Parku może wprowadzić dodatkowe ograniczenia
w udostępnieniu. Otwieranie nowych dróg wspinaczkowych z wykorzystaniem stałych punktów asekuracyjnych dopuszcza się jedynie na ścianach Mnicha,
Kazalnicy Cubryńskiej, ścianie czołowej północno-wschodniego filara Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego, Buli pod Bandziochem, Kazalnicy, Kotła Kazalnicy, ścianie czołowej zachodniego filara Kopy Spadowej, Żabiego Kapucyna, Zamarłej Turni, zachodnich ścianach Kościelca, Zadniego Kościelca, na Granatach. O rozmieszczeniu, instalacji i konserwacji stałych punktów asekuracyjnych każdorazowo decyzje podejmuje Dyrektor Parku".

A więc mamy tu wszystko w pigułce. I elektroniczny system rejestracji imienia PZA, i opłaty, i wynoszenie ekskrementów (każdy wychodzący będzie musiał okazać ekskrement?), i konieczność szkolenia w TPN z ochrony przyrody. Nie mówiąc o tym że o rozmieszczeniu stałych punktów asekuracyjnych decyduje ekspert od asekuracji, czyli dyrektor Parku.

Autorzy wczorajszej / dzisiejszej odpowiedzi z zarządu PZA powinni ją zjeść publicznie, a potem widowiskowo spalić się ze wstydu.

Bergheil

Chmiel
Jusza, 17.06.2015 15:28 Koledzy,

Projekt [url=http://krokus.tpn.pl/du/krameko/pliki/15042015/pliki/TEKST_SYNTEZY.pdf]PLANU OCHRONY TATRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO[/url], przygotowany przez firmę Krameko przy współpracy z TPN to SKANDAL w kontekście ogłaszania sukcesów przez PZA!

Czytam i oczom nie wierzę (str. 68):

[CITE]Dla wskazanych miejsc Parku ustala się następujące podstawowe zasady udostępnienia, stanowiące podstawę regulaminu udostępnienia dla celów naukowych, edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych i sportowych:
• Dla taternictwa powierzchniowego udostępnia się wskazane granie i ściany skalne.
• Taternicy zobowiązani są do elektronicznej rejestracji wyjścia w rejon wspinaczkowy
• Obsługa limitowanego udostępnienia grani, ścian, skał dla taternictwa powierzchniowego odbywa się poprzez informatyczny system wejść. Za rezerwację wejść w systemie informatycznym pobiera się opłatę. Korzystający z udostępnienia mają obowiązek zabierania ze sobą swoich ekskrementów i przetransportowania ich poza obszar Parku...[/CITE]

Jest to namacalny DOWÓD, że PZA mija się z prawdą albo - co jeszcze gorsze - nie ma nawet najmniejszej kontroli nad tym procesem, za to dobrze się miewa w oparach absurdu o domniemanych sukcesach negocjacyjnych.

Zostaniemy z elektronicznym chomątem na szyi, butelką szczochów w ręku i własnym gównem w papierku, na koniec dostaniemy jeszcze rachunek do opłacenia.
Jestem tym wstrząśnięty!
Jusza
Chmiel, 17.06.2015 15:35 A dalej jeszcze (str 69), jakbym czytał Dzieła Zebrane Dr J:

"Zadania te są obligatoryjne, ponieważ ich zaniechanie wiązać się będzie z pogorszeniem stanu środowiska Parku co byłoby sprzeczne z polskim prawem."

Bez komentarza. Może zarząd PZA skomentuje?

Bergheil

Chmiel
Cinek, 17.06.2015 16:00 Jest coś o turystach ? Czy całe zło tego świata jest dziełem taterników ? Czemu te obostrzenia dotyczą taterników a turystów nie ?

Pozdrawiam.
Jusza, 17.06.2015 16:12 Powyższe dotyczy taternictwa..
Zwykły turysta ma przywilej szczać gdzie popadnie, pod warunkiem, że zrobi to za dnia, bo zgodnie z innym punktem - "wszystkie trasy turystyczne są zamknięte dla ruchu turystycznego od zmierzchu do świtu w okresie od 1.04 do 30.11."

Przy okazji - jak często zdarza Wam się wyjść lub wrócić ze wspinania po ciemku? Przyjmijcie do wiadomości, że to zabroniony proceder, karany mandatem!
duh, 17.06.2015 17:42 To jest jakaś farsa... Co na to Przewspaniały Związek (wzajemnej) Adoracji?
Chmiel, 17.06.2015 18:40 Coś jakby mniej sukcesów ogłaszali ostatnio...

Bergheil

Chmiel
AndrzejKo, 17.06.2015 22:32 Całość brzmi jak poniżej, jednak należy wziąć pod uwagę inne skutki tego planu opisane we wcześniejszych fragmentach dokumentu. Swoją droga to PZA powinna być pierwszą instytucją, która objawia ten dokument wspinaczkowej galaktyce. Tak się nie stało. Może sami nie wiedzieli - mam nadzieję.

Dla wskazanych miejsc Parku ustala się następujące podstawowe zasady
udostępnienia, stanowiące podstawę regulaminu udostępnienia dla celów naukowych,
edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych i sportowych:
• Działalność naukowo – badawcza, ćwiczenia terenowe mogą być prowadzone na
terenie Parku po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora TPN. W pozwoleniu Dyrektor
TPN określa sposób udostępnienia i wykorzystania otrzymanych wyników badań.
• Do prowadzenia zajęć edukacyjnych udostępnia się ścieżki dydaktyczne oraz obiekty edukacyjne.
• Działalność edukacyjna w postaci: wystaw, imprez edukacyjnych, konkursów, lekcji muzealnych, prelekcji, wycieczek, zajęć terenowych, szkoleń, audycji radiowych,
spotkań kółka przyrodniczego oraz działalność wydawnicza może być prowadzona wyłącznie przez TPN na trasach turystycznych, w udostępnionych rejonach
wspinaczkowych i jaskiniach, przy Kamieniołomie nad Capkami oraz w obiektach edukacyjnych położonych w Parku.
• Wstęp na teren Parku jest płatny z pewnymi wyjątkami określonymi w Zarządzeniu Dyrektora TPN.
• Ruch pojazdów mechanicznych dozwolony jest jedynie po drogach ogólnodostępnych z pewnymi wyjątkami określonymi w Zarządzeniu Dyrektora TPN.
• Pojazdy mechaniczne mogą być parkowane jedynie na oznaczonych parkingach.
• Na terenie Parku istnieje możliwość skorzystania z zorganizowanego transportu zbiorowego busami, autobusami, taksówkami, dorożkami, wozami konnymi i kolejką turystyczną po wyznaczonych drogach i trasach turystycznych.
• Ruch turystyczny może odbywać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach pieszych, ścieżkach dydaktycznych oraz w innych obszarach udostępnionych dla
celów turystycznych w okresie ich udostępnienia.
• Obowiązuje zakaz wprowadzania psów na wszystkie szlaki piesze.
• Wszystkie trasy turystyczne są zamknięte dla ruchu turystycznego od zmierzchu do świtu w okresie od 1.04 do 30.11.
• Grupy dzieci i młodzieży szkolnej oraz zorganizowane wycieczki (powyżej 15 osób) obowiązuje opieka uprawnionego przewodnika.
• Działalność przewodnicka może się odbywać na szlakach turystycznych i drogach taternickich (wyłącznie z taternikami), pod warunkiem posiadania odpowiednich
uprawnień.
• Rowerzyści mogą poruszać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach rowerowych.
• Na trasach turystycznych piesi mają pierwszeństwo przed rowerzystami i narciarzami.
• Narciarstwo zjazdowe, w tym snowboard, można uprawiać jedynie na wyznaczonych narciarskich trasach zjazdowych, pólkach ćwiczebnych i na
nartostradzie.
• Narciarstwo biegowe można uprawiać na wyznaczonych narciarskich trasach biegowych.
• Dla turystyki narciarskiej udostępnia się wyznaczone szlaki narciarskie, szlaki piesze oraz obszary udostępnione dla narciarstwa zjazdowego, ale poza zorganizowanym terenem narciarskim, pod warunkiem występowania pokrywy śnieżnej (min. 50 cm). Ta forma aktywności dozwolona jest na szlakach pieszych zlokalizowanych w terenie, w którym ukształtowanie powierzchni umożliwia
bezpieczne przemieszczanie się na nartach. Narciarzy obowiązuje także czasowy zakaz poruszania się po zamkniętych dla ruchu turystycznego odcinkach szlaków.
• Na wszystkich trasach turystycznych obowiązuje ruch prawostronny.
• Dla taternictwa powierzchniowego udostępnia się wskazane granie i ściany skalne.
• Taternicy zobowiązani są do elektronicznej rejestracji wyjścia w rejon wspinaczkowy.
• Dla taternictwa jaskiniowego udostępnia się wskazane jaskinie.
• Dojście do udostępnionego dla taternictwa powierzchniowego obszaru
wspinaczkowego oraz do jaskiń udostępnionych dla taternictwa jaskiniowego możliwe jest wyłącznie najkrótszą bezpieczną drogą od najbliższego szlaku
pieszego.
• Zabrania się montażu i demontażu stałych punktów asekuracyjnych bez zgody Dyrektora TPN w obszarach wspinaczkowych i jaskiniach udostępnionych dla
taternictwa.
• Organizacja imprez na terenie Parku (sportowych, rekreacyjnych, turystycznych, edukacyjnych itp.) może odbywać się za każdorazową zgodą Dyrektora TPN.
• Szczegółowe zasady udostępnienia określone zostaną w Zarządzeniach Dyrektora TPN.
Niektóre obecnie obowiązujące zasady udostępnienia Parku zostały zmodyfikowane lub wprowadzono nowe. Zmiany te są następujące:
• Prowadzenie badań naukowych na terenie Parku możliwe jest po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora TPN, w której określone są szczegółowe warunki udostępnienia i wykorzystania materiałów badawczych. Zgoda jest uzależniona od przydatności badań dla poznania i ochrony przyrody TPN oraz od opinii Rady Naukowej Parku.
• Trasy turystyczne, rejony wspinaczkowe, jaskinie, kamieniołom oraz obiekty edukacyjne udostępnia się do prowadzenia następujących form działalności edukacyjnej: wystawy, imprezy edukacyjne, konkursy, lekcje muzealne, prelekcje, wycieczki, zajęcia terenowe, szkolenia, audycje radiowe, spotkania kółka przyrodniczego oraz działalność wydawnicza. Wszystkie te formy działalności może
prowadzić wyłącznie TPN.
• Obszar Parku udostępnia się do prowadzenia szkoleń dla ratowników TOPR na podstawie indywidualnych pozwoleń, w których określony jest czas i maksymalna liczba osób mogących w nich uczestniczyć.
• Drogi ogólnodostępne udostępnia się dla wszystkich z ograniczoną prędkością do 50 km/h.
• We wszystkich schroniskach konieczna jest modernizacja oczyszczalni ścieków na rzecz ich prawidłowej obsługi i konserwacji, stabilizacji termicznej oraz docelowo
w miarę możliwości budowy ciągów kanalizacyjnych (w całym okresie obowiązywania Planu). Ponadto schronisko „Murowaniec” i na Polanie Kondratowej wymaga przeprowadzenia modernizacji systemu grzewczego (w pierwszych 5-ciu latach obowiązywania planu).
• W przypadku organizacji pielgrzymek, odpustów obowiązuje zakaz stosowania nagłośnień oraz wymagane jest Zezwolenie Dyrektora TPN.
• Narciarskie trasy zjazdowe udostępnia się do uprawiania różnych, za wyjątkiem ekstremalnych, form narciarstwa.
• Narciarskie trasy zjazdowe, pólka ćwiczebne i nartostrada mogą być ratrakowane, nie mogą być dośnieżane ani naśnieżane, dopuszcza się jedynie przesuwanie śniegu z wyznaczonych obszarów w miejsca, gdzie występuje jego niedobór na trasie w trakcie sezonu narciarskiego.
• Obsługa limitowanego udostępnienia grani, ścian, skał dla taternictwa powierzchniowego odbywa się poprzez informatyczny system wejść. Za rezerwację wejść w systemie informatycznym pobiera się opłatę. Korzystający z udostępnienia mają obowiązek zabierania ze sobą swoich ekskrementów i przetransportowania ich poza obszar Parku. Z udostępnienia korzystać mogą wyłącznie osoby
posiadające umiejętności asekuracji, które jednocześnie zostały przeszkolone przez pracowników Parku z zakresu ochrony przyrody. Ze względów ochrony przyrody lub
bezpieczeństwa osób Dyrektor Parku może wprowadzić dodatkowe ograniczenia w udostępnieniu. Otwieranie nowych dróg wspinaczkowych z wykorzystaniem
stałych punktów asekuracyjnych dopuszcza się jedynie na ścianach Mnicha, Kazalnicy Cubryńskiej, ścianie czołowej północno-wschodniego filara Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego, Buli pod Bandziochem, Kazalnicy, Kotła
Kazalnicy, ścianie czołowej zachodniego filara Kopy Spadowej, Żabiego Kapucyna, Zamarłej Turni, zachodnich ścianach Kościelca, Zadniego Kościelca, na Granatach.
O rozmieszczeniu, instalacji i konserwacji stałych punktów asekuracyjnych każdorazowo decyzje podejmuje Dyrektor Parku.
• Obsługa limitowanego udostępnienia jaskiń dla taternictwa jaskiniowego odbywa się poprzez informatyczny system wejść. Za rezerwację wejść w systemie informatycznym pobiera się opłatę. Korzystający z udostępnienia mają obowiązek zabierania ze sobą swoich ekskrementów i wszelkich odpadów oraz przetransportowania ich poza obszar Parku. Z udostępnienia korzystać mogą wyłącznie osoby przeszkolone z zakresu alpinizmu jaskiniowego, zgodnie
z programem zatwierdzonym przez Dyrektora Parku i które jednocześnie zostały przeszkolone przez pracowników Parku z zakresu ochrony przyrody. Ze względów
ochrony przyrody lub bezpieczeństwa wyżej wymienionych osób Dyrektor Parku może wprowadzić dodatkowe ograniczenia w udostępnieniu. Poruszanie się
z zastosowaniem technik linowych dozwolone jest tylko z wykorzystaniem stałych punktów asekuracyjnych, osadzonych przez osoby posiadające odpowiednie
uprawnienia. Instalacja i konserwacja stałych punktów asekuracyjnych każdorazowo wymaga zgody Dyrektora Parku. Nadzór nad stanem technicznym
stałych punktów asekuracyjnych sprawują koordynatorzy do spraw bezpieczeństwa (w liczbie 5 osób) powoływani corocznie przez Dyrektora Parku. Zadania z zakresu udostępnienia Parku są zadaniami najtrudniejszymi
i najkosztowniejszymi. Zadania te mają głównie na celu utrzymanie we właściwym stanie technicznym tras turystycznych, intensyfikację nadzoru Służb Parku nad przestrzeganiem regulaminu udostępnienia, wprowadzenie regulacji prawnych (zarządzenia Dyrektora) dla
różnych rodzajów udostępnienia, minimalizację negatywnego oddziaływania małej architektury w komunikacji wizualnej, zastosowanie przyjaznych dla środowiska technologii grzewczych i dotyczących oczyszczania ścieków, gromadzenie informacji
o ruchu turystów, taterników i narciarzy w Parku.
Zadania te są obligatoryjne, ponieważ ich zaniechanie wiązać się będzie z pogorszeniem stanu środowiska Parku co byłoby sprzeczne z polskim prawem.
Chmiel, 18.06.2015 06:55 W świetle powyższego, ciekawe czy np. Park zabroni organizacji pucharu świata w skokach narciarskich, który odbywa się na jego terenie. Pamiętam, kiedyś wspinałem się na nieodległej wielkiej ścianie w czasie takich zawodów; ryk był taki, że na bieżąco wiedziałem kto skacze i ile metrów. W porównaniu z takim wydarzeniem, nawet jednoczesne wyjście w ściany wszystkich polskich wspinaczy byłoby nieznaczące.

Ciekawe czy uczestnicy tego wydarzenia, również przebywający poza szlakiem podobnie jak wspinacze, muszą okazywać ekskrementy.

Bergheil

Chmiel
Kajman, 18.06.2015 07:10 Nic nie ma o wynoszeniu ekskrementów przez turystów. Ciekawe czy wspinacz póki idzie szlakiem jest traktowany jako turysta i może w okolicy tegoż szlaku się wysrać i zostawić czy też z racji bycia wspinaczem, nawet na szlaku jest traktowany inaczej. Co na to Konstytucja?
AndrzejKo, 18.06.2015 10:07 Zacytowałem w całości rekomendacje wynikające tylko z jednego "operatu" "Operatów" tym dokumencie jest kilka i każdy z nich zawiera porównywalną listę rekomendacji odnoszących się do gospodarki wodnej, zagospodarowaniem ścieków, ograniczeniem ruch samochodowego i konnego, energetyką, funkcjonowania działalności gospodarczej ( ponad 50K zarejestrowanych firm ) w granicach tpn, itd. Ktokolwiek chciałby wdrożyć ten plan potrzebuje na to co najmniej kilku lat, poprzedzonych kilkuletnimi negocjacjami ze swoimi krewnymi, sąsiadami i znajomymi, których dochody zależą od biznesu osadzonego w granicach tpn.


Poza tym nie za bardzo powodów żeby ufać stwierdzeniom Bodzia, jednak z prostego i jasnego postu na wspinanie.pl wynika, że podczas WZD zarząd pza odrzucił, a zatem nie popiera rekomendacji wynikających z tego planu związanych taternictwem.
AndrzejKo, 18.06.2015 10:26 Miało być:
Nie za bardzo mam powody żeby ufać stwierdzeniom Bodzia... / dalej bez zmian /
Jerzy Rostafiński, (Gość), 18.06.2015 10:32 To jest plan negatywnie zrecenzowany przez Park - w takim brzmieniu nie wejdzie w życie. W tej chwili trwają prace nad jego nową wersją.
Potem zaczną się konsultacje społeczne.
AndrzejKo, 18.06.2015 10:41 Zatem po co ten cały dym?
Jusza, 18.06.2015 10:50 AndrzejKo: [CITE]Swoją droga to PZA powinna być pierwszą instytucją, która objawia ten dokument wspinaczkowej galaktyce. Tak się nie stało. Może sami nie wiedzieli - mam nadzieję. [/CITE]

Z przykrością muszę niestety rozwiać resztki tej nadziei. Mam przed sobą [url=http://drive.google.com/file/d/0B2YrIKP5gp98enJUS0diZHZPSlE/view?usp=sharing]RAPORT DOTYCZĄCY UWAG RECENZENTÓW DO PROJEKTU PLANU OCHRONY TPN I (PODSUMOWANIA) SYNTEZY DOKUMENTACJI DO PROJEKTU PLANU OCHRONY.[/url] Widzę tu uwagi zgłoszone przez wielu Recenzentów (łącznie 208 uwag), z których jeden wydaje się być członkiem zarządu PZA. Jego uwag w całym dokumencie jest w sumie aż 4 (numery 193 - 196) - niestety, żadna nie dotyczy limitów, żadna nie mówi nic o systemie rejestracji elektronicznej, opłatach za rezerwację czy noszenia własnych ekskrementów (jest za to apel o ratowanie polskiej populacji koni rasy śląskiej, uwagi o długości asfaltu oraz dwie uwagi formalne).


AndrzejKo: [CITE]...podczas WZD zarząd pza odrzucił, a zatem nie popiera rekomendacji wynikających z tego planu związanych taternictwem.[/CITE]

To zastanawiające. Jeśli zarząd PZA nie popiera limitów na ścianach i systemu ESR, to dlaczego znając wcześniej dokument nie protestował, nie upubliczniał wiedzy na ten temat, nie zgłaszał wreszcie uwag, zwłaszcza mając do dyspozycji "swojego człowieka" w roli formalnego recenzenta projektu? W zamian mamy zapewnienia, że wg wiedzy Związku koncepcja ESR nie istnieje. To jest absurd, którego pojąć nie umiem.


Jerzy - skąd Twoja wiedza? Umiesz to jakoś wykazać? Pamiętaj, że współautorami projektu są pracownicy TPN.
Jusza, 18.06.2015 11:01 Tak Jerzy - poprawiony plan ma uwzględnić uwagi Recenzentów.
Z uwagami tymi można zapoznać się powyżej.

Ukłony,
Jusza
dr, 18.06.2015 11:15 krótko - kurwa MAX;

poz_dr
Jerzy Rostafiński, (Gość), 18.06.2015 11:16 Zgadza się.
I to jest dobre pytanie - czemu tyle i takich uwag zgłosiliśmy.

AndrzejKo, 18.06.2015 11:34 Słusznie Jerzy.
To, nie sam plan ale jakość recenzji środowiskowej powoduje irytację
dr, 18.06.2015 11:41 [cite]czemu tyle i takich uwag zgłosiliśmy[/cite]

jakie MY, Jerzy; jakie MY?

poz_dr
Jerzy Rostafiński, (Gość), 18.06.2015 12:01 Doktorze, nie chce mi się prowadzić takiej rozmowy.
dr, 18.06.2015 12:17 a niby jakiej?

jak MY mogliśmy wnieść jakieś uwagi skoro na bieżąco, nie bylisMY i nie jeśMY informowani o prowadzonych pracach?

więc to nie są NASZE uwagi, tylko uwagi Jodłowskiego;
nie możemy wić zastanawiać z pozucji MY tylko niestety z pozycji ONI;

nie jest tylko jasne czy Jodłowski w momencie pisania tych uwag był:
- Miłoszem - wspinaczem,
- Miłoszem Jodłowskim wiceprezesem PZA,
- dr Miłoszem Jodłowskim pracownikiem UJ;

na koniec - nie dość, że nie jeśMY informowani, to w momencie pytań jeśMY oszukiwani;

więc jak się Tobie nie chce prowadzić takiej rozmowy, to się po prostu nie odzywaj;
mnie się nie podoba, że pisząc MY wiążesz mnie z tym gównem;

poz_dr

dr, 18.06.2015 12:18 drem, rzecz jasna powinno być;

poz_dr
Marek Grądzki, (Gość), 18.06.2015 12:33 albo dr.

:)
dr, 18.06.2015 12:41 słusznie!
ale ja jestem miłośnikiem deklinacji...

poz_dr
Jerzy Rostafiński, (Gość), 18.06.2015 12:44 Jesteś członkiem KW, które jest członkiem PZA.
Więc dobrze wiesz co oznacza "my".
I dobrze wiesz, że nie chciało mi się pisać tych oczywistych stwierdzeń.
Marek Grądzki, (Gość), 18.06.2015 12:45 Nie dziwie się, deklinacja skrótów jest urocza.
Chmiel, 18.06.2015 14:42 Jerzy

Jestem członkiem KWW, który jest członkiem PZA - masz absolutną rację. Na identycznej zasadzie przez sporą część mojego życia byłem w sojuszu ze Związkiem Radzieckim.

Bergheil

Chmiel
kwieciński, 18.06.2015 15:05 "Narciarskie trasy zjazdowe udostępnia się do uprawiania różnych, za wyjątkiem ekstremalnych, form narciarstwa."

A co to oznacza?
Borys Mościcki, 18.06.2015 15:09 Według obecnego(?) projektu zostaje wprowadzonych kilka pojęć i zapisów:

• narciarstwo ekstremalne – narciarstwo, które wiąże się z większym ryzykiem np.
skialpinizm, zjazdy ekstremalne
• narciarze wysokogórscy – „osoby, które poruszają się na terenie wysokogórskim
(...), przy użyciu przystosowanych do tego nart i pozostałego sprzętu.
Odpowiednikiem w języku angielskim będzie pojęcie „skitouring” (Bielański M.,
2010)

Za: MajorSki (2015) [ur]http://www.skitury.fora.pl/dyskusje-informacje-aktualne-warunki,2/nowy-projekt-planu-ochrony-dla-tpn,17265.html#128715[/url]
Borys Mościcki, 18.06.2015 15:10 [url]http://www.skitury.fora.pl/dyskusje-informacje-aktualne-warunki,2/nowy-projekt-planu-ochrony-dla-tpn,17265.html#128715[/url]
kwieciński, 18.06.2015 15:14 ale na "narciarskich trasach zjazdowych"?